Krzesła Chierowskiego 366
- ojejku
- 13 gru 2017
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 lis 2018
Józef Marian Chierowski (ur. 1927, zm. 2007) – projektant wnętrz i mebli oraz pianin dla Wytwórni Instrumentów Muzycznych w Kaliszu i Legnicy.
W 1952 r. uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu, obecnie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom nr 1). Później związał się z tym wydziałem, zostając w 1976 r. kierownikiem Katedry Wzornictwa. Prowadził tam również jedną z pracowni dyplomujących. Funkcję kierownika katedry sprawował prawie do końca 1980 r., po czym powrócił do Katedry Architektury Wnętrz i zaczął wraz z Piotrem Karpińskim prowadzić Pracownię Projektowania Mebla. Poza wymienionymi pracowniami prowadził na ASP zajęcia z projektowania sprzętu i detalu.
Był silnie związany ze Świebodzicką Fabryką Mebli w Świebodzicach. 1962 r. zaprojektował fotel „366”, masowo produkowany w okresie PRL-u. Ponadto działając między innymi we wrocławskim Miastoprojekcie, zaprojektował wnętrza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu, wnętrza ZETO we Wrocławiu (zespołowo), wnętrza Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, wnętrza Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed” (1977, projekt zespołowy) oraz liczne meble, za które uzyskał m.in. nagrodę Rady Wzornictwa (1960) oraz nagrodę Miastoprojektu (1974).
źródło: wikipedia

Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego to jedna z ikon designu XX wieku. Znają go chyba wszyscy Polacy starsi niż III RP. Jedni siadywali na nim w mieszkaniu rodziców czy dziadków, inni widywali we wnętrzach gmachów użyteczności publicznej. Wiele egzemplarzy fotela 366 zmiotły mody, jakie przyszły do Polski na fali transformacji – i postmodernizm i modernizm, tyle że w innym, późniejszym wydaniu. Trudno się dziwić: jeszcze do niedawna niczym pan Jourdain, który nie wiedział, że mówi prozą – nie wiedzieliśmy, że otacza nas design. Design, jak w przypadku fotela Chierowskiego, znakomity, mimo że zaklęty w budynki, meble, ceramikę i inne obiekty wykonane często niedbale i z lichych materiałów, a do tego uparcie kojarzący się z niedostatkami i brzydotą okresu Polski Ludowej.
źródło: http://www.urzadzamy.pl/salon/aranzacje/jozef-chierowski-i-fotel-366-polski-design-lata-60,14_13633.html
Comments